Zkratky a symboly

Latex Fóra Diskuze Zkratky a symboly

 • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel Josef Kalivoda a poslední změna proběhla 2 roky, 7 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 příspěvky - 1. až 4. (z celkem 4)
 • Autor
  Příspěvky
 • #351 Odpovědět
  Jan Dorazil
  Host

  Dobrý den,

  během práce na diplomce jsem narazil na pár věcí které mi v šabloně chyběly nebo činily problém.
  1) Všiml jsem si, že při použití příkazu \zk{} v textu, který je vypsán jiným než standartním fontem (např. v abstraktu či v nadpise) je font textu za zkratkou změněn.
  2) Rozhodně myslím že by se hodila možnost rozdělit seznam symbolů a zkratek na dva samostatné seznamy.

  Děkuji za dosavadní skvělou práci na šabloně.

  #352 Odpovědět
  Pavel Rajmic
  Host

  Děkujeme.
  Na 1) se podíváme.
  S 2) je to těžké, příšně vzato rozdělením porušíte směrnici rektora, a tudíž tuto možnost zatím nabízet nebudeme 🙁

  #353 Odpovědět
  Petr Sysel
  Host

  ad 1)

  Zdá se, že máte pravdu. V abstraktu se opravdu sází patkově i když okolní text je bezpatkový, i když se před příkazem \zk vynutí změna fontu. Na vině je použitý balíček acronym, který při sazbě používá změnu fontu příkazy \acsfont, \acffont a \acfsfont s pevně nastavenými fonty. Jako rychlou opravu doporučujeme vložit před \begin{document} v hlavním souboru sablona-prace.tex příkazy

  \renewcommand*{\acsfont}[1]{#1}
  \renewcommand*{\acffont}[1]{#1}
  \renewcommand*{\acfsfont}[1]{#1}

  Potom uvedené příkazy neprovedou žádnou činnost a zkratka (i rozvinutý text) budou ovlivněny vnějšími příkazy pro změnu fontu a tedy budou vysázeny fontem okolního textu.

  #2547 Odpovědět
  Josef Kalivoda
  Host

  Bod 2) by se dal částečně obejít tím, že by v seznamu zkratek a symbolů byly vytvořeny sub-sekce zkratky, symboly, mat. operatory atd… Pořád by to byl jeden seznam na konci dokumentu, ale byl by rozhodně přehlednější, než jeden seznam všeho dohromady. Ale přiznám se, že jsem tu směrnici nečetl, a tak nevím jak je v ní přesně definován seznam zkratek a symbolů. V dizertaci, kterou jsem sázel pomocí staršího balíčku 2.58 jsem si seznam symbolů a zkratek přeprogramoval aby obsahoval i jednotky příslušných veličin. Také jsem doprogramoval generování nových desek a nové titulky včetně správných fontů tak, aby je šablona správně vysázela.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 příspěvky - 1. až 4. (z celkem 4)
Odpověď na téma: Zkratky a symboly
Informace o uživateli: