Instalace

Instalace

Tato část webu popisuje, jak nainstalovat systém LATEX na osobním počítači, včetně správného zprovoznění české (slovenské) sazby. Celá instalace se skládá z několika programů, mezi které patří editor pro vytvoření a editování zdrojových souborů LATEXu, překladač zdrojových souborů LATEXu, prohlížeče souborů formátu DVI, PS, PDF, konvertory mezi různými formáty grafických souborů atd. Konkrétně zde prezentujeme distribuci MiKTeX, která je čerstvě (2018) k dispozici i pro jiné operační systémy než jsou Windows, nicméně my se zaměříme pouze na Windows.

Instalace systému na Windows

Kompletní popisovaná instalace zahrnuje:

  • MiKTeX – kompilátory TEXu a LATEXu, podpůrné balíčky atd., spustitelné z příkazového řádku; jeho součástí je i prohlížeč DVI souborů YAP
  • SumatraPDF – jednoduchý prohlížeč PDF s mnoha vlastnostmi vhodnými při tvorbě pomocí LaTeXu
  • GhostScript a GSview – interpret jazyka PostScript (i PDF), resp. prohlížeč postscriptových (i PDF) souborů,
  • TeXnicCenter – editor pro práci se zdrojovými soubory LATEXu. Oproti PSPadu je šitý na míru přímo pro LATEa je s ním více integrovaný, ale zároveň má menší možnosti přizpůsobování formou vlastních maker nebo šablon a není přeložen z angličtiny do českého jazyka.

Instalace systému na Mac (OS X)

Tato část obsahuje odkaz na stránku popisující instalaci pod Mac OS X verze 10.6.

Instalace na systémech Linux

Ondřej Gajdušek vytvořil průvodce instalací TeXLive distribuce na systémy typu Linux. Testováno na Fedora a Ubuntu. Návod se zaměřuje na použití TeXLive pro sazbu pomocí šablony pro závěrečné práce, proto pojednává o hledání a instalaci balíčků, které by v instalaci mohly chyběj, pokud TeXLive není nainstalován ve své plné verzi.


logolink_opvk_vut_barevne

Vznik tohoto návodu je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky, projekt č. CZ.1.07/2.2.00/15.0139